Pos Makinesiyle Yapılan Alışverişte Müşteri de Faize Bulaşmıyor mu?

İş yeri sahiplerinin belki de %99’u karttan çekilen parayı bir sonraki gün alıyor. Bankaların anlaşması, karttan pos makinasına çekilen para 45 gün sonra verilir. Şayet işyeri sahibi pos’a çekilen parayı bir sonraki gün isterse bu sefer banka, hesaba yatan paradan belli bir miktar komisyon keserek parayı işyeri sahibine veriyor. Burada işyeri sahibi ihtiyatlı davranmadığı için bu işten sorumlu olabilir ama hocam bu işyeri sahibini bu duruma düşüren kartla alışveriş yapan müşterinin durumunu merak ediyorum. Sonuçta müşteri o alışverişi yapmasa işyeri sahibi de bu duruma düşmeyecek. İşyeri sahibinin faiz belasına düşmesine müşteri de vesile mi oluyor?

Selamünaleyküm. Böyle bir durumu mesela, para kazanınca alkol satın alabilir diye esnaftan birinden alışveriş yapmama şeklinde takdir edebilir miyiz? Pos cihazı kullanmak caiz ise sahibinin onun üzerinden günaha girme ihtimali bizim alışverişimizi sakıncalı kılmaz. Alenen bir haram değildir bu.