Kocaya Zekat Verilir mi?

Selamünaleyküm hocam, hayırlı ramazanlar diliyorum. Size zekât ile ilgili bir sorum olacak. Benim zekât düşecek miktarda altınım var. Zekâtımı ramazan ayı içerisinde vermek istiyorum. Kocaya zekât verilebileceğini öğrendim. Eşimin durumu şöyle; eşim öğrenci, okuluna ağustos ayında on bin dolar ödeme yapması gerekiyor. O tarihe kadar bunun en fazla yarısını biriktirebilecek. Bir yıl içerisinde okula ödemesi gereken para 19 bin dolar. Eşim çalışıyor ve evimizi geçindirmek için yeterli parayı yine dolar olarak kazanıyor. Masraflarımızı karşılamak için kimseye muhtaç olmuyoruz. Ayrıca arabamız da var. Ödeme tarihine kadar parayı biriktiremezse borç alacak. Eşimin durumu böyle hocam. Acaba sadece borcu olduğu için benim zekâtım eşime düşer mi? Ancak maddi durumumuz daha iyi olacağı için ben de faydalanmış olacağım ona verdiğim zekâttan. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Allah razı olsun.


Selamünaleyküm. Bu, zoraki yapılmış bir ibadet olabilir. Vermemeyi yeğleyin.